UEFA ndëshkon 8 klube: Janë edhe Betis, Sporting dhe Porto

Sport

UEFA ndëshkon 8 klube: Janë edhe Betis, Sporting dhe Porto

Organi i Kontrollit Financiar të Klubeve të UEFA-s ka lajmëruar se tetë klube janë ndëshkuar sepse nuk ka respektuar fair play financiar.

Bëhet fjalë për FC Astana (KAZ), CFR 1907 Cluj (RUM), PFC CSKA-Sofia (BULL), Mons Calpe SC (GIB), FC Porto (POR), Real Betis Balompie (SPA), CD Santa Clara (POR) dhe Sporting Clube de Portugal (POR).

Astana dhe Cluj janë gjobitur respektivisht me 150 mijë euro dhe 200 mijë euro, ndërsa klubet e tjerë janë dënuar me përjashtim me kush nga kompeticionet e ardhshme të UEFA-s për klube në të cilët do të kualifikoheshin për tre sezonet e ardhshme (ose më saktë 2022/23, 2023/24 dhe 2024/25), nëse nuk do të tregojnë brenda 31 janarit 2022 se i kanë shlyer borxhet që kanë.faxweb

ME TE LEXUARAT