Thellohet skandali! Dy dokumenta të tjerë ekskluzivë tronditin Ekuadorin dhe Botërorin e Katarit

Sport

Thellohet skandali! Dy dokumenta të tjerë ekskluzivë tronditin

Informacioni i ri për çështjen e Bajron Castillo trondit sërish Kupën e Botës “Katar 2022”. Muajin e kaluar, gazeta “MARCA” publikoi ekskluzivisht një nga dokumentet që mund ta linin Ekuadorin pa një datë të Kupës së Botës, pas ankesës së kombëtares kiliane, në të cilën pohohet se Byron Castillo, një lojtar që mbron fanellën e Ekuadorit, është në të vërtetë kolumbian.

Një muaj më vonë, kjo gazetë ka pasur akses në dokumente të reja origjinale që do të ishin prova më e mirë për të verifikuar se futbollisti është vërtet kolumbian, ndërsa ka falsifikuar dokumentacionin për të përfaqësuar Ekuadorin. FIFA tashmë i ka në posedim të gjitha dokumentat kompromentuese.

Avokati i Kilit, Eduardo Carlezzo, dha një konferencë për mediat të martën për të prezantuar hetimet e reja. Ndër të gjitha bien në sy dy fakte: certifikata e pagëzimit dhe raporti i regjistrimit shëndetësor të Byron Castillo.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Certifikata e lindjes pasqyron se lojtari u pagëzua më 25 dhjetor 1996 në Dioqezën e Tumaco (Nariño, Kolumbi). Përveç kësaj, dokumenti në fjalë përfshin ceremoninë e pagëzimit që u kremtua në Parroqua Nuestra Señora del Cármen të Dioqezës në fjalë.

Dokumenti i dytë përkatës korrespondon me regjistrimin e Byron Castillo në Shëndetin Publik Kolumbian. Ky dokument zyrtar, që tregon ekskluzivisht “MARCA” nxjerr informacionin se Byron Castillo është brenda “bazës së të dhënave të anëtarëve të sistemit të Sigurimeve Shoqërore në Shëndetësi”, brenda Departamentit të Nariño, në komunën Tumaco.

Sipas avokatit të Kilit, futbollisti i cili aktualisht luan me Ekuadorin “gëzon përfitimet dhe garancitë e të qenit shtetas kolumbian”.

Nga ana e saj, kombëtarja ekuadoriane tashmë i ka dhënë një përgjigje FIFA-s para se të merret vendimi përfundimtar, i cili do të zbulohet më 10 qershor. Pra, për dy ditë do të mësohet vendimi i FIFA-s mbi Kilin dhe Ekuadorin.

ME TE LEXUARAT