“Nuk dua të vras askënd”, ditari i ushtarit rus zbulon prapaskenat, plani i tij për t’u kthyer në shtëpi

Sport

“Nuk dua të vras askënd”, ditari i ushtarit rus zbulon

Një ushtar rus tregoi se nuk donte të vriste askënd në Ukrainë dhe bëri plane për të thyer këmbën e tij për t’u dërguar në shtëpi.


Sundays Times thotë se një ditar u gjet në një trup të pajetë që i ngjante ushtarit dhe ai shkatërron propagandën e Kremlinit se trupat e tij janë të pajisura mirë dhe të përkushtuara për luftën në Ukrainë.

Ditari thuhet se është shkruar nga një punëtor ndërtimi 31-vjeçar, i cili la pas gruan dhe djalin e tij dy-vjeçar në Moskë për t’iu bashkuar përpjekjeve ushtarake të Rusisë në Ukrainë.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.Midis fundit të nëntorit dhe fillimit të janarit të këtij viti, ai i shkruante letra familjes së tij pothuajse çdo ditë në një fletore të vogël blu, duke formuar një ditar të kohës së tij në zonën e luftës, tha Sunday Times.

Ai detajon mungesën e organizimit të ushtrisë ruse dhe indiferencën e komandantëve të tij dhe mendon të vrasë veten dhe bën plane për të thyer këmbën e tij për t’u dërguar në shtëpi, raportoi gazeta.

“Kam frikë, nervat më rrahin si çekan dhe shkruaj me lot në sy”, shkruante ai më 30 nëntor. “Dua të kthehem në shtëpi tek ju. Lutuni për mua. Ju dua shumë të gjithëve.”

 

 

 

 

ME TE LEXUARAT