Kupa e Botës, Superkompjuteri parashikon fituesin

Sport

Kupa e Botës, Superkompjuteri parashikon fituesin

Parashikimet per rezultatet e kompeticioneve te medha sportive jane kthyer ne nje trend 10-vjecarin e fundit.

Jane perdorur kafshe, shpend e madje edhe zvarranike per te parashikuar fituesin.

Kesaj radhe eshte nje super-kompiuter.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Në Katar do të zhvillohet Kampionati Botëror më i veçantë i të gjitha kohërave, duke qenë se do të mbahet gjatë këtij dimri.

Ndërsa rivaliteti mes pretendetëve për të bërë të tyren kupën më të rëndësishme të futbollit është i jashtëzakonshëm, një superkompjuter ka parashikuar edhe mundësinë që kanë kombëtaret për ta fituar këtë trofe.

Duke përdorur një algoritëm që simuloi të gjithë turneun 1000 herë, “Gjelat” u renditën si fituesit më të mundshëm me probabilitet 17.93 për qind.

Nëse ata ruajnë Kupën e Botës, ata do t’i bashkohen Brazilit dhe Italisë si të vetmet kombe që e bëjnë këtë.

Në fotogaleri gjeni listën e 10 kombëtareve me mundësinë më të lartë për të fituar Botërorin e Katarit./a2 cnn

ME TE LEXUARAT