"Jetik për ekipin", Toni Kross është mesfushori perfekt për del Bosquen

Sport

"Jetik për ekipin", Toni Kross është mesfushori perfekt

Toni Kroos ishte pjesë e ekipit të Real Madrid që mori një fitore të paçmuar 1-0 larg Atalanta, por kur Ferland Mendy gjuajti topin në cep të rrjetës, mesfushori gjerman thjesht eci ngadalë përsëri në qendër të fushës.

Ai është gjithmonë i qetë dhe Vicente del Bosque beson se ai është mesfushori perfekt. Që kur ai arriti në Real Madrid, nuk ka askush në futbollin evropian që kujdeset për topin ashtu si bën ish-ylli i Bayern Munchen.

Në karrierën e tij në Los Blancos, ai ka bërë 21.057 pasime me një vlerësim përfundimi prej 93.34 përqind. Lojtari tjetër më i afërt me të është Sergio Busquets i Barcelonës i cili, në 21 ndeshje të tjera, ka bërë 20,989 pasime me një përqindje përfundimi prej 90,65 përqind.

“Djali me të vërtetë i mirë është nr. 39, më i riu, Kroos,” shpjegoi Vicente del Bosque në 2012 kur Bayern Munich mundi Real Madrid në Ligën e Kampionëve.

Pothuajse një dekadë më vonë dhe Kroos ka çimentuar veten në folklorin e Real Madridit, duke formuar pjesë të ekipit që fitoi tre tituj radhazi të Ligës së Kampionëve.

“Ai është jetik për ekipin,” tha Del Bosque, duke folur në një intervistë të fundit me MARCA.

“Ai bën shumë gjëra, të gjitha me thjeshtësi të mahnitshme. Ajo që bie në sy për të është aftësia e tij për të zgjedhur mirë. Ai gjithmonë zgjedh zgjedhjen e duhur. Ai është një nga ata mesfushorë me aftësinë për ta luajtur atë të shkurtër dhe për të lëvizur me sukses, ose të kalojë në distanca të mesme me saktësi të ekspertëve.”

ME TE LEXUARAT