James Rodriguez në histori, thyen rekordin e Leo Messit

Sport

James Rodriguez në histori, thyen rekordin e Leo Messit

James Rodriguez në historinë e Kupës së Amerikës. Edhe pse nuk është më pjesë e futbollit europian, ai transformohet plotësisht sa herë vesh fanellën e Kombëtares.

Mesfushori, pjesë e Sao Paulos në Brazil, shndërrohet në një tjetër futbollist te Kolumbia. Skuadër ku mban edhe shiritin e kapitenit.

32-vjeçari dha kontributin e tij në suksesin 1-0 kundër Uruguait, fitore që solli kualifikimin e Los Cafeteros në finalen e Kupës së Amerikës.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

James krosoi nga këndorja për golin e realizuar në fundin e pjesës së parë nga Jefferson Lerma, pjesë e Crystal Palaces në Premier League.

Ky ishte asistimi numër 6 në këtë kompeticion për ish-futbollistin e Realit dhe Bayernit, i cili gjithashtu numëron edhe një gol.

Me 6 asistime James ka “parakaluar” Leo Messin (5) sa u përket numrit të asisteve në një edicion të vetëm të Kupës së Amerikës.

Dhe përballë “pleshtit” do të tentojë fitoren e madhe në finalen e 15 korrikut në “Hard Rock Stadium” të Miamit. Duke nisur nga ora 02:00.

Kolumbia u rikthye në finales pas 23 vitesh dhe kundër kampionëve në fuqi të Argjentinës do të tentohet triumfi i dytë në histori.

ME TE LEXUARAT