FOTO/ Zbulohet kuptimi i veçantë i tatuazhit “Katana 138” në shpatullën e Mirlind Dakut

Sport

FOTO/ Zbulohet kuptimi i veçantë i tatuazhit “Katana

Mirind Daku ishte heroi i mbrëmjes së djeshme i cili dyfishoi shifrat ndaj Polonisë. 

 

Ajo çfarë u vu re ishte tatuazhi i tij “Katana 138”, i cili është dedikim për një prej komandantëve më të shquar të UÇK, heroin Agim Ramadani!

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Katana ra dëshmor më 11 Prill 1999 në Koshare.

FOTO/ Zbulohet kuptimi i veçantë i tatuazhit “Katana


Agim Ramadani (3 Maj 1963 – 11 Prill 1999) i njohur ndryshe me nofkën “KATANA”, ishte njëri prej komandantëve më të shquar dhe më aktivë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) si dhe komandant i Zonës së Koshares. Lindi më 3 Maj 1963 në fshatin Zhegër të Komunës së Gjilanit dhe ra dëshmorë më 11 Prill 1999 në Koshare gjatë një luftimi ballë për ballë me forcat serbe.

FOTO/ Zbulohet kuptimi i veçantë i tatuazhit “Katana

Mori pjesë në Betejën e përgjakshme të Koshares e cila u zhvillua më 9 Prill të vitit 1999, ku edhe ishte komandant i Brigadës 138 deri në ditën e rënies së tij.

Pas përfundimit të luftës, ai u shpall Hero i Kosovës.

ME TE LEXUARAT