Festa e titullit të Serisë A, Inter kritikohet se shkeli masat anti-COVID

Sport

Festa e titullit të Serisë A, Inter kritikohet se shkeli masat

Media italiane dhe publiku kritikuan ashpër tubimin masiv të tifozëve të Interit me rastin e kremtimit të titullit të kampionatit.

Sipas raporteve të mediave italiane, tridhjetë mijë mbështetës të Inter festuan Scudetto-n e 19-të pa respektuar masat epidemiologjike, të cilat provokuan zemërimin e qytetarëve në rrjetet sociale.

"Unë mund ta kuptoj gëzimin dhe lumturinë, por një ndjenjë e përgjegjësisë duhet ta kapërcejë atë, dhe 121.000 të vdekur duhet të na mësojnë diçka," tha Franco Locatelli, presidenti i këshillit shëndetësor, duke shtuar se të gjitha mbledhjet masive duhet të shmangen.

Kryetari i këtij qyteti italian, Giuseppe Sala, u sulmua nga publiku, dhe veçanërisht nga politikanët e opozitës në Milano, kur thuhet se është një tifoz i Interit. Ai është qortuar për mos parashikimin e një situate të tillë dhe për atë që lejoi është skandaloze, madje ai thirret të japë dorëheqjen.

Guvernatori i Lombardisë Atilio Fontana, raporton ANSA, i quajti tubimet e tilla masive shumë të rrezikshme.

"Ishte e qartë se ngjarje të tilla mund të ndodhnin dhe tani është e rëndësishme të parandalojmë përsëritjen e tyre. Ne duhet t'i nxisim njerëzit të ndjekin me përpikëri masat. Shpresoj se kjo nuk do të çojë në një rritje të numrit të pacientëve, por ne do të jemi në gjendje të flisni për këtë brenda disa javësh".

Milano, si i gjithë rajoni i Lombardisë, është në zonën e verdhë, që do të thotë se pas një viti, teatrot, kinematë, muzetë dhe restorantet në ambient të hapur janë hapur, ndërsa ato që nuk kanë kopshte apo tavolina përpara restorantit janë ende mbyllur.

ME TE LEXUARAT