Blatter dhe Platini dalin sot përpara gjykatës, rrezikojnë dënimin me burg

Sport

Blatter dhe Platini dalin sot përpara gjykatës, rrezikojnë

Gjyqi 11-ditor i Sepp Blatter dhe Michel Platini me akuzat për mashtrim të FIFA-s fillon sot, më 8 qershor, duke sjellë më në fund rënien epike të ish-liderëve botërorë të futbollit në gjykatën penale.

Pasojat nga çështja e rrëzuan Blatterin përpara afatit si president i FIFA-s dhe i dhanë fund fushatës së Platinit për të pasuar ish-mentorin e tij. Ai gjithashtu hoqi Platinin si president i UEFA-s, organi drejtues i futbollit evropian.

Në vitin 2015, prokurorët federalë në Zvicër zbuluan hetimin e tyre për një pagesë prej 2 milionë dollarësh nga FIFA për Platinin nga katër vjet më parë. Dyshja do të dalin në gjyq në Bellinzona.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Akuzat shtesë përfshijnë falsifikimin e faturës në vitin 2011 që lejoi Blatter të autorizonte FIFA-n të paguante 2 milionë franga zvicerane (rreth 2 milionë dollarë) që Platini kishte kërkuar. Pretendimi ishte që ish-futbollisti francez të paguhej para shtesë për të qenë këshilltar, pa pasur një kontratë për të në mandatin e parë presidencial të Blatterit nga 1998-2002.

Të dy kanë mohuar prej kohësh keqbërjen dhe pretendojnë se kishin një marrëveshje verbale në vitin 1998. Kjo mbrojtje fillimisht dështoi me gjyqtarët në komitetin e etikës të FIFA-s, i cili i ndaloi ata nga futbolli, dhe më vonë në apelime të veçanta në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv.

ME TE LEXUARAT