Agjencia Kombëtare e Krimeve nis hetimet për Granit Xhakën, ja pse akuzohet

Sport

Agjencia Kombëtare e Krimeve nis hetimet për Granit Xhakën, ja

Ndëshkimi misterioz me karton të verdhë i Granit Xhakës në fitoren e Arsenalit në Ligën Premier në Leeds sezonin e kaluar po hetohet nga Agjencia Kombëtare e Krimeve mes dyshimeve për një skandal të madh bastesh.

FA kreu një hetim gjashtë-mujor dhe ia referoi çështjen agjencisë kryesore të krimit të organizuar në vend, një zhvillim që tregon shqetësime serioze për korrupsionin dhe kriminalitetin e mundshëm.

Federata angleze hapi hetimin e saj pasi u njoftua për modele të dyshimta bastesh në lidhje me një karton të verdhë të shfaqur ndaj Xhakës në fund të fitores 4-1 të Arsenalit në Elland Road më 18 dhjetor.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Nuk ka pasur kurrë ndonjë sugjerim për ndonjë keqpërdorim nga Xhaka apo ndonjë lojtar tjetër i Arsenalit.

Alarmi u ngrit nga një bast jashtëzakonisht i madh prej rreth 55,000 eurosh, i vendosur gjatë ndeshjes që tregonte se Xhaka do të ndëshkohej me kartonë të verdhë në 10 minutat e fundit, pavarësisht faktit se Arsenali po fitonte 4-1.

ME TE LEXUARAT