Ky është gabimi që bëjmë kur karikojmë celularin

Soft

Ky është gabimi që bëjmë kur karikojmë celularin

Shumica prej nesh bëjnë gabime kur bëhet fjalë për karikimin e telefonave gjatë natës.

Telefonat inteligjentë e dinë se kur duhet të fikin energjinë për t’u mbrojtur nga mbingarkesa, megjithatë ka raste kur karikimi me orë të gjata mund të zvogëlojë gradualisht jetëgjatësinë e baterisë.

Prodhuesit sqarojnë se celulari duhet të karikohet deri në 100 përqind dhe të shkëputet menjëherë nga karikuesi dhe të rilidhet kur të arrijë 1 përqind.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Kërcënimi kryesor për baterinë janë ciklet e ngarkimit. Cilësimi i modalitetit të fluturimit kursen një përqindje të madhe të jetëgjatësisë së baterisë.

Një tjetër zakon që mund të ndjekim të gjithë kur karikojmë celularin apo ndonjë pajisje tjetër elektronike, mund të jetë shkaku i zjarrit në shtëpi.

Sipas shërbimit zjarrfikës, karikimi i pajisjeve në dyshek, divan ose jastëk rrit rrezikun e zjarrit. /abcnews

ME TE LEXUARAT