Arsye të forta pse këto fruta dhe perime duhet t’i ruani patjetër në frigorifer

Soft

Arsye të forta pse këto fruta dhe perime duhet t’i ruani

FRUTA

Mollët – Mollët janë prodhuese të gazit etilen, prandaj ruajini larg produkteve të tjera. Ato mund të ruhen në banak deri në një javë ose në frigorifer për më shumë se një javë.

Avokado – Piqeni në banak dhe më pas ruajini në frigorifer.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Bananet – Mbani bananet jeshile jashtë frigoriferit dhe lërini të piqen në banak ose në një varëse banane.

Manaferrat – Boronicat, manaferrat, luleshtrydhet dhe mjedrat janë delikate dhe nuk duhen larë derisa të jenë gati për t’u ngrënë. Mbajeni në frigorifer në enë të thata dhe të mbuluara.

Qershitë dhe rrushi – Ruani në frigorifer, të palarë, në enët e tyre të paketuara plastike ose qeset plastike derisa të jenë gati për t’u larë dhe për t’u ngrënë.

Frutat e agrumeve – Zgjatni jetëgjatësinë e klementinës, grejpfrutit, limonit, limonit dhe portokallit duke i ruajtur ato në sirtarin e grirë ose në një qese rrjetë në frigorifer.

Pjepri – Ruani pjeprin dhe mjaltin lirshëm në frigorifer, edhe para se të priten. Shalqini mund të mbahet në një vend të errët dhe të thatë larg produkteve të tjera. Mbajeni pjeprin e prerë në frigorifer.

Fruta me bërthamë – Mbani nektarinat, pjeshkët dhe kumbullat në një qese letre në banak derisa të piqen dhe më pas zhvendoseni në frigorifer ku do të qëndrojnë edhe disa ditë.

Domatet – Ruani gjithmonë në temperaturën e dhomës pasi frigoriferi do t’i bëjë ato të kalben shpejt. Mbajeni lirshëm në një tas larg diellit ose nxehtësisë (si sobë.)

PERIMET

Brokoli dhe lulelakra – Brokoli dhe lulelakra mbahen më së miri në sirtarë të veçantë të frigoriferit larg produkteve të tjera.

Selino

Misri

Bishtajet

Kastravecat – Ruani në temperaturën e dhomës. Mund të ruhen në frigorifer për 1 deri në 3 ditë nëse përdoren menjëherë pas nxjerrjes nga frigoriferi.

Patëllxhan – Ruajeni në temperaturën e dhomës. Mund të ruhen në frigorifer për 1 deri në 3 ditë nëse përdoren menjëherë pas nxjerrjes nga frigoriferi.

Perimet me gjethe jeshile – Zarzavatet si marule, kollade, chard, lakra jeshile dhe spinaqi duhet të ruhen në frigorifer.

Kërpudhat – Mbani të palara në frigorifer. Lagështia i bën ato të rrëshqitshme.

Specat – Ruani në temperaturën e dhomës. Mund të ruhen në frigorifer për 1 deri në 3 ditë nëse përdoren menjëherë pas nxjerrjes nga frigoriferi.

ME TE LEXUARAT