4 vite pas zjarrit shkatërrues, rihapet Notre Dame

Soft

4 vite pas zjarrit shkatërrues, rihapet Notre Dame

Katër vite pas zjarrit shkatërrues në katedralen e Notre-Dame de Paris, punimet e restaurimit kanë përfunduar, duke nxjerrë në pah një imazh të veçantë të kishës.

Për punimet në Notre Dame janë shpenzuar 700 milionë euro.

Edhe para shuarjes së zjarrit të vitit 2019, autoritetet franceze morën 846 milionë euro donacione. Rindërtimi u ngadalësua për shkak të pandemisë dhe ndotjes së ndërtesës nga pluhuri pas zjarrit.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Heqja e “460 tonë pluhur” kushtoi 150 milionë euro.

Gjatë rindërtimit, drejtuesit e projektit vunë re shkallën e papastërtive që mbulonte brendësinë e ndërtesës.

ME TE LEXUARAT