10 gjërat që duhet të bësh pasi zbulon se partneri/ja të ka tradhëtuar

Soft

10 gjërat që duhet të bësh pasi zbulon se partneri/ja

E kape duke të tradhëtuar, po tani? Të mësosh se partneri/ja të ka tradhëtuar është një dhimbje e papërshkrueshme. E gjithë bota të shembet mbi kokë, pasi kjo nënkupton një shuplakë të madhe për marrëdhenien tuaj apo edhe një start i ri në jetë. Mirëpo përpara se të vendosni se çfarë duhet të bëni, hidhni një sy këtyre 10 veprime që duhet të merrni në konsideratë, kur zbuloni se partneri ju ka tradhëtuar.

Jepi vetes kohën dhe hapësirën që të duhet për të përjetuar emocionet. Nëse ke dëshirë të ulërasësh, atëherë ulërit, nëse ke dëshirë të qash, atëherë qaj! Do të të bëjë të ndjehesh më mirë.

Asgjë nuk kalohet dot vetëm, ndaj në këto ditë të errëta drejtohu tek personat e zemrës, ata që të duan,të mbrojnë dhe nuk do të gjykojnë.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Sigurohu që të dëgjosh partnerin tënd dhe mos dil në kokluzione personale. “Edhe përse me siguri nuk do të dëgjosh detaje specifike, duhet të mësosh arsyet e vërteta përse ai e bëri këtë veprim” – tregon ekspertja e seksit Bethany Ricciardi.

Pavarësisht se cila është situata, partneri/ja kishte një marrëdhënie me ty dhe duhet të qëndronte bensik/e. Për këtë, nuk duhet të fajësoni aspak veten.

Është shumë e vështirë për të marrë një vendim final, por duhet t’i japësh drejtim marrëdhënies tënde. “Nis të mendosh nëse do e falësh, apo jo dhe jeto jetën tënde” – vijon Ricciardi.

Asnjëherë mos merr vendime të rëndësishme menjëherë, jepi vetes të paktën 24 orë kohë. Kur të mësosh se të kanë tradhëtuar, mendo me qetësi dhe vendos çfarë është më e mira për ty.

Duhet të hedhësh një hap pas dhe të mendosh nëse realisht mund ta falësh tradhëtinë. Nëse vendos të vijoni bashkë, duhet të zhvillosh një bisedë ku të diskutoni sesi duhet të ecni përpara.

Në ato ditë të vështirë, mos guxo të mendosh të futesh në rrjetet sociale. Nuk po flasim vetëm për të parë se çfarë po ndodh, por mos e çoni ndërmend të hapni profile falso, apo të bëni partnerin/en xheloz me postimet. Fokusohu tek vetja dhe procesi i shërimit dhe qëndro larg rrjeteve sociale.

Shumë njerëz refuzojnë të pranojnë se çfarë ndodhi. Mirëpo kjo nuk do t’ju ndihmojë aspak, ndaj përballuni me problemin, pasi vetëm në këtë mënyrë mund t’ia dilni të ecni përpara.

Ai/ajo të tradhëtoi! Hidhe pas krahëve dhe kujdesu për veten. Mos harro të ushqehesh mirë dhe të pish shumë ujë, pasi jeta vazhdon edhe pa ata persona.

ME TE LEXUARAT