Politikani shqiptar dikur aktor i shquar i viteve ’90, e gjeni dot për cilin bëhet fjalë? (FOTO)

Showbiz

Politikani shqiptar dikur aktor i shquar i viteve ’90, e gjeni dot

Shumë prej jush mund ta njohin Arben Imamin si aktor dhe Arben Imamin si politikan, por nuk e dini se është i njëjtin peronazh.

Ai është nga të rrallët politikanë shqiptar që fillimet e tij i ka patur në Teatër dhe kinematografi.

Aktori, qe u be i njohur për publikun para viteve ’90 me rolin e ushtarit stoik ne filmin “Balle për balle”, por në vitin 2009 mbërriti ne krye te Ministrisë se Mbrojtjes.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Politikani shqiptar dikur aktor i shquar i viteve ’90, e gjeni dot

Imami ka lindur me 21 janar 1958 ne Tiranë dhe ka studjuar ne Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë per aktor, ne vitet 1977 – 1981 Institucion ne te cilin ai ka qene edhe padagog ne vitin 1990. Mbasi mbaron studimet fillon pune menjehere ne Teatrin Kombetar.

Karriera e tij politike, nisi ne radhët e PD ne vitet 1990, si nënkryetar, opozitar i pushtetit te ish-presidentit Berisha.

Ilegalët (1976), Leka
Njeriu me top (1977), Abaz Fizi
Monumenti (1977)
Vajzat me kordele të kuqe (1978), Sandri
Ballë për ballë (1979), Arben Struga
Ne cdo stine (1980), Bardhyl
Të shoh në sy (1986), Gjergji.

 

ME TE LEXUARAT