Rama takim me presidenten e KE, “rikthehen” në tavolinë çështjet e integrimit në BE dhe rindërtimit

Politikë

Rama takim me presidenten e KE, “rikthehen” në tavolinë

Kryeministri Edi Rama do të zhvillojë ditën e sotme një takim me presidenten e Komisionit Europian Ursula von der Leyen. Mësohet se fokusi i takimit do jënë ecuria e integrimit të Shqipërisë në BE dhe për fondet e rindërtimit, dy tema që janë lënë pezull përshkak të pandemisë botërore.

Kryeministri Edi Rama gjatë vizitës së tij në Bruksel, është shoqëruar nga ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka. Dyshohet se ky takim vjen nga kryeministri pasi ka qenë shumë kritik ndaj BE-së sa i përket shpërndarjes së vaksinave, duke e cilësuar si egoiste.

Lidhur me këtë, Rama paralajmëroi një vizitë në vendin mik të BE-së duke thënë se do na dhuronte një sasi me doza, por pa e specifikuar nëse bëhet fjalë. Mbetet për t'u parë nëse ku vend zemër gjerë do të jetë Brukseli, apo Italia, shtet në të cilin Rama do të shkojë më 5 dhe 6 mars me rastin e 30-vjetorit të eksodit masiv të shqiptarëve.

ME TE LEXUARAT