PS dhe grupimi i Bardhit miratojnë rezolutën që dënon sulmin në veri të Kosovës

Politikë

PS dhe grupimi i Bardhit miratojnë rezolutën që dënon sulmin

Partia Socialiste ka kërkuar miratimin e një projekt-rezolute, “për dënimin e sulmit të armatosur terrorist në veri të Republikës së Kosovës dhe në mbështetje të përpjekjeve për garantimin e sigurisë dhe paqes në vend e rajon”.

Kjo kërkesë mban datën 2 tetor dhe është firmosur nga kryetari i Grupit Parlamentar të PS, Blendi Cuçi. Partia Socialiste e konsideron” akt terrorist” vrasjen e Policit të Kosovë, Afrim Bunjaku, ndërsa  mbështet të gjitha veprimet e qeverisë së Kosovës në raport me ngjarjen.

Teksa bën thirrje për dënimin e Serbisë për këtë ngjarja, PS-ja kërkon një shtim të trupave të KFOR në pjesën e veriut.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Pak ditë më parë edhe kryetari i Grupit parlamentare të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi , ka kërkuar miratimin e një rezolute, përmes së cilës të kërkohet dënimi i aktit t՗ sulmit të armatosur në Banjskë të Kosovës.

ME TE LEXUARAT