Pjesë e negociatave, Idrizi: Boll pritëm, të dalim me emra konkret për Presidentin e ri

Politikë

Pjesë e negociatave, Idrizi: Boll pritëm, të dalim me emra

Kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, ka folur për mediat pas takimit me kreun e grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, në kuadër të negociatave për zgjedhjen e Presidentit.

Ai u shpreh se tashme eshte koha te kete emra konkret per presidentin e ri. 

"Theksuar që presidenti i Republikës duhet të jetë mbi palët që të jetë unitet i kombit madje është detyrim Kushtetues, për mënyrën si zgjidhet ai në 3 raundet e para konsensual, ksuhettuta shërben për të zgjidhur krizën parlamentare. Duhet të jetë një person thellësisht me eksperienc politike që përfaqëson unite4tin e kombit. Një president që mbart pjesën tjetër të konsensusit do ta luante shumë mirë balancën politike.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Ne ketim vullnet të mirë për ta diskutuar, nuk do të kemi president që të zgjidhet në mënyrë të njëanshme, ramë dakord për të zgjedhur njhë president të miurë. Duhet të identifikojmë kandidaturat, sigurisht në këtë proces janë shumë palë dhe do ti ftoja të gjitha palët që të bashkohemi dhe të themi

Patëm dakordësi me PS që ka ardhur koha të flasin me emra konkret këtë duan shquiptarët mos e lëmë pr në fund. Është përgjegjëis jonë që ti japim shqiptarëve të shprehë unitetin e kombit. Përfaqëson shqipërinë në takimet ndërkombëtare. Presidenti në këtë rast do të ejtë shumë i rëndësishëm, i ftoj gjitha palët që të bashkohemi.
Sot u dakordësuam dhe patëm mirkutim dhe duhet të hymë konkretisht në emrat e kandidaturave. Kushtetuta na detyron që me konsensus të gjejmë dikë me konsensus dhe diskutimi i emrave aty do të kemi mundësinë të tregojmë nivelin tonë për tiu dhënë shqiptarëve presidentin e duhur.

Të hënën është takimi jonë i parë dhe do të kontaktohen të gjithë forcat politike”, tha Idrizi në hyrje të Kryesisë së Kuvendit.

ME TE LEXUARAT