"Papa Francesku flet me dashuri për shqiptarët", Rama mesazh pas takimit në Vatikan

Politikë

"Papa Francesku flet me dashuri për shqiptarët", Rama mesazh

Kryeministri i Shqiperise Edi Rama i shoqeruar nga bashkeshortja Linda Rama dhe djali i tyre Zaho, eshte takuar ne Vatikan me Papa Frenceskun.

Pas ketij takimi Rama shperndau ne rrjetet sociale foto dhe nje shenim ku theksoi se kreu i Vatikanit flet me dashuri per Shqiperine dhe Shqiptaret.

Postimi i Rames:   

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Papa Françesku flet për Shqipërinë dhe shqiptarët me një dashuri të posaçme, ruan të freskët kujtimin e vizitës së tij të parë jashtë Vatikanit në Shqipëri, shpreh mirënjohje për rolin e Shqipërisë si faktor paqeje në rajon, po edhe si një vend e një popull model solidariteti njerëzor, qysh me shpëtimin e hebrenjve e deri në ditët tona me mikpritjen për refugjatët afganë dhe përcjell bekimet e tij për të gjithë shqiptarët, duke përshëndetur gjithashtu bashkëpunimin më të ri mes Selisë së Shenjtë dhe Qeverisë Shqiptare, për krijimin e destinacionit të pelegrinazhit me përmendoren e me tempullin kushtuar Shenjtores Shqiptare, Nënë Tereza, në Tiranë

ME TE LEXUARAT