Lihet në “arrest shtëpie” bashkëpunëtori i Ilir Beqajt, biznesmeni Gazmend Haxhia

Politikë

Lihet në “arrest shtëpie” bashkëpunëtori i Ilir

Gjykata e Posaçme ka lënë në fuqi masën e sigurimit arrest në shtëpi për biznesmenin Gazmend Haxhia.

Haxhia, pronar i ‘Landways International’, akuzohet nga SPAK si i përfshirë në abuzimet me fondet e SASPAK së bashku me ish-ministrin e Shëndetësisë Ilir Beqaj dhe disa persona te tjerë.

Prokuroria e Posaçme dyshon se Beqaj si drejtues i ‘SASPAC’, ka abuzuar me të paktën 8 procedura prokurimi nga agjencia për menaxhimin e fondeve të BE. SPAK thotë se SASPAC i dha 125 mijë € kompanisë së biznesmenit Gazmend Haxhia për organizimin e një konference turizmi, “Festa”.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Por për të njëjtin event, edhe Ministria e Turizmit pagoi 38.5 mln lekë, dhe nga mbi 500 mijë € tenderë, u shpenzuan 4.2 mln lekë për një darke te “Gzona”.

ME TE LEXUARAT