Koncesioni i sterilizimit/ Ish-ministri Beqaj del nga SPAK, ‘mbyll gojën’ para gazetarëve

Politikë

Koncesioni i sterilizimit/ Ish-ministri Beqaj del nga SPAK, ‘mbyll

Ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj ka dalë nga ambientet e SPAK. Ai u paraqit pak minuta më parë për të firmosur para oficerit të BKH-së në lidhje me koncesionin e sterilizimit.

Ndaj tij janë caktuar masat e sigurisë “Detyrim për paraqitje” dhe “Ndalim i i daljes jashtë shtetit”.

SPAK e akuzon atë për shpërdorim detyre për koncesionin e sterilizimit, ndaj Prokuroria e Posaçme zyrtarizoi hetimin për ish-ministrin e Shëndetësisë, Ilir Beqaj, lidhur me koncesionin e sterilizimit të pajisjeve kirurgjikale, kontrata koncesionare 10-vjeçare afro 100 milionë dollarëshe, e cila u firmos në dhjetor 2015 dhe ende vijon.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Prokuroria e Posaçme bëri me dije se ish-ministri ka konsumuar veprën penale të shpërdorimit të detyrës në lidhje me procedurat e ndjekura për koncesionin e sterilizimit të pajisjeve kirurgjikale me vlerë 100 milionë euro. Kështu, sipas hetimeve të zhvilluara deri në këtë fazë, ish-ministri akuzohet për shkelje të barazisë në tendera apo ankande publike.

 

ME TE LEXUARAT