“I dyshuar për lidhje me krimin e organizuar dhe korrupsion”, Reuters: Ish-kryeministri Berisha nën akuzë edhe për…

Politikë

“I dyshuar për lidhje me krimin e organizuar dhe korrupsion”,

Udhëheqësi i opozitës shqiptare Sali Berisha, ish-presidenti dhe kryeministri i vendit, humbi të hënën apelin e tij kundër ndalimit të hyrjes në Britani për lidhje të dyshuara kriminale.

Berisha, kreu i Partisë Demokratike, partisë kryesore të opozitës në Shqipëri, u përjashtua nga Mbretëria e Bashkuar në vitin 2022 për lidhjet e tij të dyshuara me krimin e organizuar dhe korrupsionin, të cilin Berisha e mohon.

Ai apeloi kundër vendimit në Komisionin Special të Apelimit të Emigracionit (SIAC) në Londër në mars, duke argumentuar se ai u ndalua për të hyrë në Mbretërinë e Bashkuar në bazë të pohimeve të rreme të paprovuara.SIAC hodhi poshtë apelin e Berishës në një vendim me shkrim të hënën.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Vendimi i Britanisë për të ndaluar hyrjen e Berishës erdhi një vit pasi ai u sanksionua nga Shtetet e Bashkuara për korrupsion të dyshuar dhe abuzim me pushtetin.

Berisha, 79 vjeç, përballet me akuza në Shqipëri se ka përdorur ndikimin e tij kur ishte kryeministër midis viteve 2005 dhe 2009 për të favorizuar bashkëshortin e vajzës së tij në privatizimin e tokës shtetërore, të cilat ai dhe vajza e tij e mohojnë.

ME TE LEXUARAT