Federatë e opozitës/ Mediu: Senati do të filtrojë mendimin

Politikë

Federatë e opozitës/ Mediu: Senati do të filtrojë mendimin

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka në një intervistë kanë folur lidhur me krijimin e një Federate nga opozita.

Ata kanë dhënë detaje lidhur me mënyrën se si do të funksionojë Federata.

Sipas Mediut nuk është e rëndësishme se kush është lideri e rëndësishmë është të përmbushen detyrimet opozitare.  Sa i përket mënyrës së filtrimit të mendimeve ai tha se do të bëhet nga senati.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

“Mund të ketë organizime të ndryshme në interes të fitores por hapi i parë që duhet të bëjmë është të ulemi. Nuk është e rëendësishëm kush është lideri. E rëndësishme është kush janë detyrimet tona për reformën zgjedhore dhe pastaj në mënyrë të koordinuar të vijojmë.”, tha kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu.

Sipas Dukës numrat e ndarë në zgjedhje me këtë kod zgjedhor janë një disfavor i madh për partitë e vogla.

“Diskutime ka pasur me deputetë të ndryshëm të opozitës dhe me partitë e tjera që kanë pasur numër të madh votash. Nga lindi ideja, nga njerëzit. Na kanë thënë që të bëhet çtë jetë e mundur bashkimi i opozitës. A ka vlerë ky lloj bashkimi? Ne kemi numra por i kemi të ndara. Numrat e ndara me këtë kod zgjedhur janë në disfavor të opozitës. Nëse dalim më vete në zgjedhjet e ardhshme mund të marrim mijëra vota e nuk marrim deputet. Nëse bashkohemi i jepet zgjidhje kodit zgjedhor si dhe të votojë emigrantëtë", tha kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka.

ME TE LEXUARAT