Vrasja e 14-vjeçares, qytetarët në RMV peticion me shkrim për rikthimin e dënimit me vdekje

Kosovë&Rajon

Vrasja e 14-vjeçares, qytetarët në RMV peticion me shkrim

Vrasja e 14-vjeçares, Vanja Gjorçevska, ka tronditur opinionin publik në Maqedoninë e Veriut, aq më tepër kur u zbulua që pjesë e planit të rrëmbimit ishte dhe babai i saj.

Një peticion ka nisur të shpërndahet gjerësisht në rrjete sociale, ku qytetarët nënshkruajnë për rikthimin e dënimit me vdekje në Maqedoninë e Veriut.

Duke dashur të kërkojnë drejtësi për ngjarjen e rëndë, qytetarët shprehen se dënimi me burgim të përjetshëm është pak dhe se personat që kryejnë akte të tilla duhet të marrin dënim kapital.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Gjorçevska në moshën 14-vjeçare u gjet e vdekur, pasi paraprakisht ishte rrëmbyer dhe ekzekutuar. Për vrasjen e saj akuzohen pesë persona, në mesin e të cilëve edhe babai i saj, i cili dyshohet se ka dhënë informacione për lëvizjet e të bijës. I dyshuari kryesor është Ljupço Palçevski, një person publik i cili është ende në arrati.

Të dyja rrëmbimet që përfunduan me vrasje ën RMV, dyshohet se u kryen nga i njëjti grup në përbërje të të cilit ishin tre të arrestuarit Vlatko Kekishov, Velibor Manev dhe Bore Videvski.

 

ME TE LEXUARAT