Tensionet në veri, ambasadori amerikan në Kosovë: Masat e dhunshme duhet të ndërpriten menjëherë

Kosovë&Rajon

Tensionet në veri, ambasadori amerikan në Kosovë: Masat e

Ambasadori amerikan në Kosovës, Jeffrey Hovenier, ka theksuar se Shtete e bashkuara të Amerikës i “dënojnë veprimet e vazhdueshme të autoriteteve kosovare për të hyrë në ndërtesat komunale në veri të Kosovës”.


Ai ka theksuar se “masat e sotme të dhunshme duhet të ndërpriten menjëherë”.

Reagimi i ambasadorit Hovenier vjen pas aksioneve të Policisë së Kosovës në tri komunat në veri të Kosovës, Zubin Potok, Zveçam dhe Leposaviç, për të siguruar qasjen në objektet komunale të kryetarëve të ri të këtyre tri komunave./REL

ME TE LEXUARAT