Serbia kërkon SHBA në dialog? Më shumë përfshirje që të zgjidhim çështjet me Kosovën

Kosovë&Rajon

Serbia kërkon SHBA në dialog? Më shumë përfshirje

Në procesin tashmë mbi një dekadësh të dialogut mes Serbisë dhe Kosovës të ndërmjetësuar nga BE-ka, Serbia kërkon përfshirje më të madhe të SHBA-së.

Ministri i jashtëm serb, Marko Gjuric njoftoi se ka diskutuar me Sekretarin amerikan të Shtetit Anthony Blinken në Washington, në margjinat e Samitit të NATO-s dhe se e ka ftuar atë të vizitojë Beogradin.

Në një deklaratë për shtyp në pritjen për gazetarët serbë në Ambasadën e Serbisë në Washington, Gjuric citohet të ketë thënë se dialogu në nivelin më të lartë politik me SHBA-të është i nevojshëm si për vazhdimin e bashkëpunimit ekonomik ashtu edhe për zgjidhjen e çështjeve për të cilat tha se “nuk pajtohemi, siç është çështja e statusit të Kosovës”.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

“Ne kemi nevojë për një dialog në nivelin më të lartë politik me SHBA-në, jo vetëm për të vazhduar rritjen dhe zhvillimin e ekonomisë sonë, sepse Amerika është partneri numër një për sa i përket shërbimeve, dhe pikërisht në fushat që lidhen me teknologjitë e larta dhe atë që është motori i zhvillimit të ekonomisë sonë, por ky bashkëpunim na duhet edhe për t’i zgjidhur ato çështje për të cilat nuk pajtohemi, siç është çështja e statusit të Kosovës, por që nuk mund të zgjidhet në mënyrë pozitive pa angazhimin aktiv të nivelit më të lartë politik në SHBA”, është shprehur ai, i cituar nga mediat në Beograd.

Gjuric insistoi se Serbisë në Samitin e NATO-s nuk do të thotë ndryshim i kursit të përcaktuar, por shtoi se kjo tregon që “vendi i tij po i forcon miqësitë, forcimin e partneriteteve dhe forcimin e pozicionit të saj në këtë pjesë të botës”.

I pyetur sakaq nëse ndaj këtij fakti ka pasur një reagim nga ana e aleates historike Rusisë, ai shtoi se Serbia është atje si një vend i pavarur, ushtarakisht neutral, partner i Aleancës dhe një anëtar i programit të Partneritetit për Paqe

ME TE LEXUARAT