Kurti jep lajmin e madh: Greqia mund ta njohë së shpejti Kosovën

Kosovë&Rajon

Kurti jep lajmin e madh: Greqia mund ta njohë së shpejti Kosovën

Kryeministri Albin Kurti ka ndarë një lajm shumë të mirë për mediat polake, ku ka thënë se Greqia është një ndër 5 vendet e BE që mund të jetë më pranë njohjes së pavarësisë së Kosovës.

 

Në intervistë për “TVP World”, kreu i qeverisë theksoi se prej muajsh Kosova po punon fort në planin diplomatik për t’i bindur pesë vendet e mbetura të BE-së që njohja e pavarësisë është një gjë e duhur dhe realitet i pakthyeshëm.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

“Kemi punuar fort në aspektin diplomatik, që ato t’i bashkohen shumicës së vendeve të BE-së. Greqia është në ballë të këtyre vendeve, e cila është afër njohjes së pavarësisë së Kosovës. Këtë e tregon edhe statusi i Zyrës sonë në Athinë.” ka theksuar kryeministri Kurti.

ME TE LEXUARAT