E trishtë në Greqi, humb jetën nga Covid një 3-vjeçare

Kosovë&Rajon

 

E trishtë në Greqi, humb jetën nga Covid një

Një vajzë trevjeçare, e cila u diagnostikua pozitive me koronavirus, ka humbur jetwn sot në spitalin e fëmijëve “Aglaia Kyriakou”, pas një shtrimi të shkurtër. Protothema shkruan se kjo është viktima e tetë e mitur nga koronavirusi në Greqi dhe e katërta në vitin 2022.

Në fakt, sipas të dhënave të Organizatës Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY), në shtatë muajt e fundit nuk është shënuar asnjë vdekje e lehtë. Muaji më i “rënd” përsa i përket humbjes së të miturve ishte janari i kaluar, kur 3 fëmijë dhe adoleshentë humbën jetën si pasojë e komplikimeve të infeksionit Covid.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Sipas informacioneve të para, fëmija vuante nga infeksioni Covid-19 dhe në ditën e tretë të sëmundjes pësoi arrest kardiak. Ai u transportua në spitalin Thriasio ku fëmija u hoq dhe u intubua. Më pas ai u shtrua në spitalin pediatrik të gatishmërisë. Megjithatë, shtrimi i saj në spital zgjati vetëm 24 orë.

Pavarësisht përpjekjeve të shumta të mjekëve për ta mbajtur në jetë, 3-vjeçarja ka ndërruar jetë mesditën e së premtes. Tashmë, më shumë informacion për arrestin kardiak fatal dhe lidhjen e tij me infeksionin Covid që ai kishte shfaqur, mund të jepen nga raporti mjeko-ligjor.

 

ME TE LEXUARAT