“500 milionë euro humbje për shkak të Veriut?”/ Kurti: Është e vërtetë që po vuajmë nga sanksionet

Kosovë&Rajon

“500 milionë euro humbje për shkak të Veriut?”/
Kryeministri Albin Kurti ka dhënë një intervistë për mediumin publik të Sllovenisë derisa ishte në Forumin e Bledit një javë më parë. Kurti atje ka folur për masat ndëshkuese të Bashkimit Europian ndaj Kosovës dhe se si po e dëmtojnë ato Kosovën.

“Kritikët ju akuzojnë se Kosova do të humbasë deri në 500 milionë euro nga fondet europiane IPA për shkak të politikës suaj të ashpër në veriun e Kosovës. Çfarë thoni për këtë?”, ishte pyetja e gazetares sllovene për Kurtin.

Kurti në përgjigje mohoi se është përgjegjës për situatën e fundit në veri të vendit.

“Aktualisht, për shkak të situatës në veri të Kosovës, ndaj vendit tonë demokratik janë në fuqi disa sanksione apo masa të Bashkimit Europian. Edhe pse ne nuk jemi përgjegjës për këtë situatë. Përkundrazi, ne po luftojmë atje kundër ekstremistëve të dhunshëm që sulmuan ushtarët e KFOR-it, policët e Kosovës dhe gazetarët. Është e vërtetë që ne po vuajmë për shkak të këtyre sanksioneve. Kryesisht komuniteti ynë i biznesit, por edhe shërbimet shtetërore. Për shembull, Marrëveshja e Stabilizim-Asociimit është ngrirë, megjithëse ne e kemi përmbushur atë në 69 për qind. Huat dhe grantet si dhe financimet nga fondet e Bashkimit uvropian janë gjithashtu në rrezik. E gjithë kjo u ndërpre. Prandaj, heqja e këtyre masave ndaj Kosovës do të ishte vërtet e mirëseardhur dhe vendim i drejtë i Bashkimit Europian”, ka thënë Kurti.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Kurti përsëriti sërish se në Veri duhet të funksionojë shteti i së drejtës.

“Është shumë e rëndësishme që ne t’i kemi të dyja: shtetin e së drejtës, pa ekstremistë të dhunshëm dhe sigurinë e paqen në anën tjetër. Mendoj se po vuan mospjesëmarrja e serbëve të Kosovës. Serbët e Kosovës që jetojnë në jug të Ibrit janë përgjithësisht të integruar mirë dhe përfitojnë prej tij [integrimit], ndërsa serbët në veri të Kosovës nuk jetojnë aq mirë sepse nuk janë të integruar. Pra, ata serbë që janë integruar jetojnë më mirë. Beogradi, natyrisht, po bën gjithçka për të penguar integrimin e serbëve në veri. Kjo dhunë nga Beogradi duhet të marrë fund dhe ne kemi nevojë për ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare, veçanërisht të Bashkimit Europian”, tha ai.

Ai foli edhe për zgjedhjet në katër komunat veriore, që ishte një ndër katër pikat e dakorduara mes Kosovës dhe BE-së për shtensionimin e situatës në veri të vendit.

“Unë jam duke punuar shumë dhe duke përgatitur gjithçka që zgjedhjet të mbahen në vjeshtë. Këta kryetarë komunash janë këtu sepse Lista Srpskai bojkotoi zgjedhjet. Fillimisht u larguan nga institucionet, por më pas nuk pranuan të marrin pjesë në zgjedhjet për kryetar komune. Shpresoj se kanë ndryshuar mendje. Ne po punojmë," tha Kurti.

 

ME TE LEXUARAT