10 të vrarë në Cetinje, Prokurorja: Autorin nuk e vrau policia, por një qytetar

Kosovë&Rajon

10 të vrarë në Cetinje, Prokurorja: Autorin nuk e vrau policia,

Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në Cetinje të Malit të Zi, ku një 34-vjeçar vrau 10 persona.

Autori 34-vjeçar i identifikuar si Vuka Boriloviç, qëlloi me armë duke vrarë 10 persona mes tyre dhe dy fëmijë.

Prokuroria e çështjes, Andrijana Nastiç, ka thënë për TV Vijesti, pas përfundimit të hetimeve, ka rezultuar se 9 persona kanë ndërruar jetë në vend, ndërsa nga Qendra Klinike kanë marrë informacione se dy persona të tjerë u kanë vdekur plagëve të marra.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Dy fëmijë u vranë gjithashtu, dhe në mesin e gjashtë të shtruarve në spital, dy në Cetinje dhe katër në QKKG, është dhe një polic. Nastiç, gjithashtu sqaroi se autori i sulmit makabër nuk ishte vrarë nga policia, por nga një bashkëqytetar.

Drejtori i Administratës Policore, Zoran Brdanin, ka bërë të ditur se sulmuesi ka qëlluar në një familje, anëtarët e së cilës kanë qenë duke qëndruar në ambientet e shtëpisë së tij si qiramarrës, në Medovina.

“Ai ka përdorur armën e zjarrit, pushkë gjuetie. Fillimisht ka vrarë dy fëmijët, njëri 8 dhe tjetri 11 vjeç, dhe ka plagosur nënën e tyre. Më pas ka dalë jashtë dhe me të njëjtën armë ka qëlluar banorët e zonës, duke ju marrë jetën dhe personave të tjerë”, tha Brdanin.

Kryeministri Dritan Abazovic dhe ministri i Shëndetësisë Dragoslav Sçekiç vizituan QKK-në, biseduan me drejtoreshën Liljana Radulovićçdhe më pas shkuan në vendngjarje.

Abazoviç ka bërë të ditur se do të shpallet tri ditë zie në shkallë vendi.

ME TE LEXUARAT