Vendimi për pasaportat anti-covid, Vuçiç kritikon ashpër BE: Janë të pakuptimta dhe diskriminuese

Bota

Vendimi për pasaportat anti-covid, Vuçiç kritikon ashpër

Një diskutim i ashpër është bërë për shkak të vendimit që Bashkimi Europian ka marrë për pasaportat anti-Covid. Sipas presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, pasaportat janë “të pakuptimta” dhe “anti-europiane”, tha ai, sepse ato do t’i detyrojnë njerëzit vaksinohen dhe kjo do të rrisë edhe më tepër diskriminim midis njerëzve.

Kujtojmë se BE propozon se këto pasaporta do t’u japin  mundësinë personave të vaksinuar të udhëtojnë lirshëm. Franca dhe Gjermania “ishin kundër pasaportave antiCovid në fillim, por padyshim që presioni është i madh”, tha Vuçiq. Ndërkohë rikujtojmë se Greqia ka miratuar përdorimin e certifikatave antiCovid. Sistemi ka nisur të funksionojë një javë më përpara dhe brenda dy ditësh që nga miratimi  janë lëshuar 55 mijë certifikata.

ME TE LEXUARAT