"T’i jepej fund gjakderdhjes", Lukashenko trondit Putinin dhe lëshon thirrjen e bujshme

Bota

"T’i jepej fund gjakderdhjes", Lukashenko trondit Putinin dhe

Presidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko, gjatë një takimi të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive në Jerevan ka folur edhe për luftën në Ukrainë.

"Ne duhet të ndalojmë këtë gjakderdhje dhe të fillojmë bisedimet e paqes.

Pyetja është nëse Ukraina do të lejohet të ulet në tryezën e bisedimeve”, tha presidenti bjellorus.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Lukashenkap krahasoi ngjarjet në Ukrainë me një vorbull që po forcohet, e cila po tërheq gjithnjë e më shumë vende dhe po krijon probleme të reja.

“Vendet perëndimore na kanë akuzuar dhe vazhdojnë të na akuzojnë për të gjitha mëkatet vdekjeprurëse. Ata po përpiqen me të gjitha forcat ta tërheqin Bjellorusinë në këtë konflikt, edhe pse vetë janë “deri në vesh” në të.

Mijëra ushtarë ukrainas po trajnohen sipas programeve të NATO-s. Kiev është duke u furnizuar me armë perëndimore dhe teknologji ushtarake ,” tha presidenti i Bjellorusisë.

Lukashenko kujtoi se Bjellorusia vazhdimisht dhe me këmbëngulje paralajmëroi për një përshkallëzim të rrezikshëm të situatës ushtarako-politike në rajonin evropian.

ME TE LEXUARAT