Shefi i marinës gjermane jep dorëheqjen për komentet mbi Ukrainën

Bota

Shefi i marinës gjermane jep dorëheqjen për komentet mbi

Kreu i marinës gjermane ka dhënë dorëheqjen për komentet e diskutueshme që ai bëri për Ukrainën. Kay-Achim Schönbach tha se ideja se Rusia donte të pushtonte Ukrainën ishte e pakuptimtë. Ai shtoi se gjithçka që dëshironte presidenti Putin ishte respekti.

Një numër vendesh kanë furnizuar me armë Ukrainën, duke përfshirë SHBA-në dhe Britaninë e Madhe. Por Gjermania ka refuzuar kërkesën e Ukrainës për municion raporton “BBC”. Rusia ka mohuar pretendimet se ka ndërmend të pushtojë Ukrainën.

Presidenti Vladimir Putin i ka bërë kërkesa Perëndimit, të cilat ai thotë se kanë të bëjnë me sigurinë e Rusisë, duke përfshirë ndalimin e Ukrainës për t’u bashkuar me aleancën e mbrojtjes ushtarake NATO. Ai gjithashtu dëshiron që NATO të braktisë stërvitjet ushtarake dhe të ndalojë dërgimin e armëve në Evropën Lindore, duke e parë këtë si një kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë e Rusisë. Ndërkohë, Britania e Madhe ka akuzuar Putinin për komplot për të instaluar një figurë pro-Moskës për të udhëhequr qeverinë e Ukrainës.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Schönbach tha të shtunën se ai kishte dhënë dorëheqjen nga roli i tij “me efekt të menjëhershëm” në mënyrë që “të shmangte dëmtimin e mëtejshëm”. Ai i bëri komentet ndërsa fliste në një diskutim në Indi të premten dhe video u publikua më vonë në mediat sociale. Në video, Schönbach tha se Putini duhej të trajtohej si i barabartë nga perëndimi.

“Është e lehtë t’i japësh atij respektin që ai me të vërtetë kërkon dhe gjithashtu ndoshta e meriton,” tha ai. Ai shtoi se gadishulli i Krimesë, të cilin Rusia e aneksoi në 2014, “ka ikur dhe nuk do të kthehet më”. Ministria e Jashtme e Ukrainës i kishte përshkruar komentet e zotit Schönbach si “kategorikisht të papranueshme”.

Kreu i NATO-s ka paralajmëruar se ekziston një rrezik real i një konflikti të ri në Evropë pasi rreth 100,000 trupa ruse u grumbulluan në kufi. Rreth 90 ton “ndihma vdekjeprurëse” të SHBA-së kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Mbretëria e Bashkuar njoftoi në fillim të kësaj jave se po dërgonte armë mbrojtëse dhe trupa shtesë për stërvitje. Disa anëtarë të tjerë të NATO-s po dërgojnë materiale ushtarake ose po vendosin forca.

Gjermania ka refuzuar të dërgojë armë në Ukrainë dhe në vend të kësaj i ka ofruar një spital fushor. Gjermania thuhet se ka bllokuar përpjekjet e Estonisë për t’i dërguar Ukrainës armë me origjinë gjermane, sipas “Wall Street Journal”. Ministrja e Mbrojtjes Christine Lambrecht i tha gazetës “Welt am Sonntag” se Berlini tashmë kishte dorëzuar respiratorë në Ukrainë dhe ushtarët ukrainas të plagosur rëndë po trajtohen në spitalet ushtarake gjermane. Ukraina ka denoncuar reagimin e Gjermanisë, duke akuzuar Berlinin për minimin e unitetit perëndimor duke refuzuar transferimin e armëve në Ukrainë ose duke lejuar disa nga aleatët e saj ta bëjnë këtë.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha në një seri postimesh në Twitter se qëndrimi i Gjermanisë e inkurajoi Putinin të nisë një sulm. 

ME TE LEXUARAT