Rusët po dorëzohen tani bashkë me blindat, çfarë po ndodh në jug?!

Bota

Rusët po dorëzohen tani bashkë me blindat, çfarë po

Lufta në Ukrainë është futur në një fazë vendimtare. Ukraina është duke vijuar në një ofensivë në veri-lindje të vendit duke rimarrë mbrapsht dhjetëra mijëra kilometra katrorë në Kharkiv dhe Luhanks.

Po ashtu, kundërofensiva vijon në jug me qëllim çlirimin e zonave në rajonet Mikolaiv dhe Kherson.

Mendohet se në këtë territor ndodhen të bllokuara 15 mijë trupa ruse bashkë me teknikën ushtarake.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Gjatë kundërofensivës vërehen edhe dorëzime të rusëve, siç është edhe rasti i mëposhtëm ku disa ushtarë shkojnë drejt ukrainasve me një blind sipër të cilit kanë vendosur një flamur të bardhë.

Pasi dorëzohen, ata ulen në tokë dhe kontrollohen nga ukrainasit.

Presidenti ukrainas Zelenski ka raportuar ditet e fundit perparimin e forcave ushtarake te tij je Jug te vendit nderkohe qe ka theksuar se ushtria e tij do te vazhdoje e nuk do te terhiqet deri ne clirimin e territorit nga ushtria ruse. 

ME TE LEXUARAT