Rëndohet situata në Mianmar, qëllohen për vdekje 4 qytetarë të tjerë

Bota

Rëndohet situata në Mianmar, qëllohen për vdekje 4 

4 persona mendohet se kanë mbetur të vdekur sot nga protestat e përgjakshme në Mianmar dhe shumë të tjerë kanë mbetur të plagosur.  Policia birmane ndërhyri dhunshëm të dielën për të shpërndarë protestat kundër regjimit të ri ushtarak.

Autoritetet policore në qytetet e Jangonit dhe Daueit përdorën gaz lotësjellës dhe grenata zhurmuese ndaj turmave që improvizonin barrikada në rrugët kryesore.“Na qëlluan edhe dje, edhe ditët përpara. I kam thënë mirupafshim familjes para se të dilja nga shtëpia, në rast se nuk kthehem më, fatkeqësisht. Ushtria e di që ka humbur dhe nuk po dorëzohet, por as ne nuk ua kemi frikën e nuk do dorëzohemi.”

Ushtria e Mianmarit mori me dhunë kontrollin e qeverisë më 1 shkurt, dhe nuk ka pranuar ta lëshojë atë me gjithë thirrjet e ndërkombëtarëve.

Vendi shkarkoi në fundjavë edhe të dërguarin e vet në Kombet e Bashkuara pasi ai bëri thirrje për ndërhyrje me çdo mënyrë për të kthyer normalitetin në vend dhe për t’i kthyer pushtetin kryeqeveritares, Aun San Su Çi, e cila qëndron në arrest shtëpiak.

Gjeneralët e ushtrisë thonë se 75-vjeçarja po e mbante pushtetin me vota të vjedhura, ndaj kanë premtuar së shpejti zgjedhja të reja parlamentare.

ME TE LEXUARAT