Qindra të dënuar arratisen nga burgu i kryeqytetit, jo të gjithë ia dalin të largohen të gjallë

Bota

Qindra të dënuar arratisen nga burgu i kryeqytetit, jo të

Më shumë se 200 të burgosur u arratisën nga një burg pranë kryeqytetit, Port-au-Prince, të Haitit.

Autoritetet thanë se 25 njerëz vdiqën pas arratisjes masive nga burgu Croix-des-Bouquets, përfshirë drejtorin e burgut.

Viktimat përfshinin kalimtarët e rastit të cilët u kapën nga dhuna, thanë zyrtarët. Një nga ata që iku, një udhëheqës i fuqishëm bande i quajtur Arnel Joseph, u vra disa orë pasi u arratis.

Joseph, ende me pranga, ishte një pasagjer në një motor që u rrëzua në një pikë kontrolli, tha zëdhënësi i policisë Gary Desrosiers.

Motorri nuk arriti të ndalonte dhe Jozefi qëlloi me armë mbi oficerët të cilët më pas e qëlluan dhe e plagosën atë për vdekje, tha Desrosiers.

Joseph ishte lideri më i kërkuar i bandës në Haiti para arrestimit të tij në 2019.Detajet e arratisjes nuk janë të qarta, megjithëse fillimisht u raportua se më shumë se 400 të burgosur ishin arratisur.

Dëshmitarët raportuan se dëgjuan shpërthime armësh dhe të burgosurit u panë më pas duke vrapuar nga burgu.

ME TE LEXUARAT