Prokurorët italianë kërkojnë 6 vite burg për Berlusconin, ja pse

Bota

Prokurorët italianë kërkojnë 6 vite burg për

Prokurorët e Milanos kërkuan sot që ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi të dënohet me gjashtë vjet burg për ryshfete ndaj dëshmitarëve në një rast prostitucioni të të miturve në vitin 2013.

Berlusconi akuzohet se ka paguar 24 persona, kryesisht të rinj në festat e tij të mbrëmjes, për të gënjyer në një gjyq të mëparshëm, ku ai u akuzua se kishte paguar për seks me një balerinë 17-vjeçare marokene në një klub nate.

Skandali mbi ato të ashtuquajtura festat “Bunga Bunga” kontribuoi në rënien e Berlusconit si kryeministër në vitin 2011, duke shënuar fundin e qeverisë së tij të katërt.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Berlusconi, lideri i partisë së qendrës së djathtë Forza Italia, u shpall i pafajshëm në atë rast dhe u deklarua i pafajshëm në gjyqin e mëpasshëm.

Avokati i Berlusconit, Federico Cecconi, tha se nuk ishte i befasuar nga kërkesa e prokurorëve për burg dhe ishte i bindur se klienti i tij do të shpallej i pafajshëm. “Ne besojmë se nuk ka asnjë krim,” u tha ai gazetarëve.

Prokurorët kërkuan gjithashtu dënime nga një deri në gjashtë vjet për 27 të pandehur të tjerë në këtë rast.

ME TE LEXUARAT