Prindërve iu gjet një bibël, dënohet me burg të përjetshëm 2-vjeçarja në Korenë e Veriut

Bota

Prindërve iu gjet një bibël, dënohet me burg të

Një vajzë 2-vjeçare në Korenë e Veriut është dënuar me burgim të përjetshëm, pasi prindërve të saj iu gjet një Bibël. Lajmi është bërë i ditur nga Raporti Ndërkombëtar për Lirinë Fetare nga Departamenti Amerikan i Shtetit.

Fëmija dy vjeçar i paidentifikuar është dënuar me burgim të përjetshëm, bashkë me gjithë familjen.

Historia e tyre ishte e detajuar në një raport të ri që ekspozonte raste të shumta të vrasjeve të Koresë së Veriut për krishterimin, duke përfshirë një ekzekutim me pushkatim të një gruaje dhe nipit të saj në 2011.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Publikimi përmbledh gjetjet e organizatave të ndryshme joqeveritare (OJQ), grupeve të të drejtave të njeriut dhe Kombeve të Bashkuara për të zbuluar se si është jeta për të krishterët që jetojnë në vend, duke vlerësuar se deri në 70,000 të krishterë janë të burgosur për besimin e tyre nën Kim. Regjimi Jong-un, nga një popullsi e mundshme prej 400,000.

Në një rast, një anëtar i partisë në pushtet u ekzekutua para një auditori prej 3,000 vetash në aeroportin e Hyesan-it pasi iu gjet një Bibël.

 

ME TE LEXUARAT