Po "troket" lufta? Paralajmëron shefi i firmës gjermane të municioneve: Europa s'ka armë...

Bota

Po "troket" lufta? Paralajmëron shefi i firmës gjermane

Që nga nisja e luftës mes Ukrainës dhe Rusisë, Europa ka qenë gjatë të gjithë kohës nën trysninë e përshkallëzimit të luftës.

Shefi i firmës më të madhe gjermane të mbrojtjes, Rheinmetall, Armin Papperger, tha për BBC se Evropës do t’i duhen 10 vjet përpara se të jetë plotësisht e gatshme për të mbrojtur veten.

Ai ka deklaruar se momentalisht rezervat e municioneve janë “bosh”.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Komentet vijnë një ditë pasi komentet e kandidatit për president të SHBA-së, Donald Trump, ndezën alarmin në Evropë.

Trump deklaroi se dikur i tha një lideri botëror se nuk do t’i mbronte anëtarët e NATO-s që nuk paguajnë detyrimet e tyre dhe madje do t’i “inkurajonte” agresorët të “bënin çfarëdo dreqin që duan me ata”.

Papperger tha se do të duhej një kohë e gjatë për t’u përgatitur kundër një agresori që dëshiron të luftojë kundër NATO-s.

“Për të qenë vërtet të përgatitur, na duhen 10 vite. Ne duhet të prodhojmë 1.5 milionë fishekë në Evropë”, shtoi Papperger. Ai tha se një sasi e madhe e municioneve evropiane u dërgua në Ukrainë, duke lënë pak rezerva.

“Përderisa kemi luftë, ne duhet të ndihmojmë Ukrainën, por më vonë do të na duhen të paktën 5-10 vjet për të mbushur realisht stoqet e municioneve”, tha ai.

ME TE LEXUARAT