“Plani sekret i Kremlinit”, Bild: Çfarë përfiton Putin nga lufta Iran-Izrael?

Bota

“Plani sekret i Kremlinit”, Bild: Çfarë përfiton

“Plani sekret i Putinit për Iranin”, shkruan gazeta gjermane Bild në titullin e saj dhe shpjegon arsyet e përfshirjes së presidentit rus në përshkallëzimin e tensionit në Lindjen e Mesme .

“Plani sekret i Putinit për Iranin”, shkruan gazeta gjermane Bild në titullin e saj dhe shpjegon arsyet e përfshirjes së presidentit rus në përshkallëzimin e tensionit në Lindjen e Mesme .

“Irani po bombardon Izraelin, bota po e shikon me frikë dhe një njeri është i emocionuar: lideri rus Vladimir Putin. Për të, përshkallëzimi në rajon po shkon pikërisht sipas planit. Ai largon vëmendjen nga lufta në Ukrainë dhe e lidh atë me forcat ushtarake perëndimore”, citon botimi gjerman të thonë ekspertët e luftës.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Siç raporton eksperti ushtarak rus Carlo Massala në gazetën BILD, “është e mundur që Kremlini të ketë një interes në konfliktin në Lindjen e Mesme, i cili mund të jetë i paparashikueshëm. Ky konflikt po lidh forcat amerikane dhe po harxhon dollarët amerikanë, të cilët, në rrethana të tjera, mund të mbështesin mbrojtjen e Ukrainës”.

Është e sigurt, siç shkruan Bild, se Rusia ishte e informuar për synimet iraniane. Moska gjithashtu do të kishte mundësinë të ndikojë në Iran nëse një veprim i tillë do të ishte kundër interesave ruse. Por Rusia nuk e bëri këtë.

Fakti që Rusia qëndron pas “skenës” u tregua edhe nga reagimi i Moskës ndaj sulmit të Iranit të dielën. Edhe pse Ministria e Jashtme ruse dje zyrtarisht u bëri thirrje “të gjitha palëve” të tregojnë përmbajtje, ajo nuk e dënoi sulmin ndaj Izraelit. Përkundrazi, thekson botimi gjerman.

Moska besonte se ata kishin nisur një kundërsulm legjitim pasi Izraeli kishte vrarë më parë oficerë të lartë të Gardës Revolucionare iraniane në Damask më 1 prill. Ministria ruse gjithashtu vuri në dukje se Moska kishte paralajmëruar prej kohësh se konfliktet e pazgjidhura në Lindjen e Mesme – veçanërisht me palestinezët – do të shkaktonin tensione të mëtejshme. Pa përmendur se milicitë e Iranit (duke përfshirë Hezbollahun, Hamasin, Houthis) janë ata që rrethojnë Izraelin në kufijtë e tij.

Më 7 tetor 2023, Hamasi sulmoi Gazën duke masakruar mbi një mijë izraelitë (ditëlindja e Putinit). Atë ditë presidenti rus fryu 71 qirinj. Por cinizmi i rusëve nuk u ndal me kaq, siç thekson botimi gjerman.

Kur ambasadori i Izraelit në Rusi kritikoi reagimin e Rusisë, ai u sulmua ballë për ballë nga zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova: “A mund të më kujtoni kur Izraeli ka dënuar qoftë edhe një sulm nga regjimi i tij i Kievit në tokat ruse? As unë nuk më kujtohet. As unë nuk e di. Por më kujtohen deklaratat e rregullta në favor të veprimeve të presidentit ukrainas Zelensky nga zyrtarët izraelitë”, tha Zakharova përmes Telegram.

Aleanca Putin-Iran është bërë gjithnjë e më e ngushtë vitet e fundit. Çfarë kanë të përbashkët?: urrejtja ndaj SHBA-së, Perëndimit dhe mënyra e jetesës që është normale për evropianët.

Përveç kësaj, Irani dhe Rusia janë mburoja mbrojtëse e liderit sirian Bashar al-Assad, i cili ka vrarë qindra mijëra bashkatdhetarë të tij si dhe ka detyruar miliona njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre dhe të kërkojnë strehim në Evropë.

Iranianët nuk kishin asnjë kundërshtim kur Putini ndërhyri në luftën siriane në 2015 dhe kështu fitoi sferën e tij të pushtetit në Lindjen e Mesme. Në mars, Rusia dhe Irani e rritën bashkëpunimin e tyre ushtarak në një nivel krejtësisht të ri.

Rusia, e cila ka sulmuar Ukrainën me dronë iranianë për një kohë të gjatë (së shpejti ato do të prodhohen edhe në vend në Rusi), është premtuar të marrë nga Teherani rreth 400 raketa të reja balistike tokë-tokë, sipas Reuters.

Përveç kësaj, Moska i ka ofruar Teheranit ekspertizë të teknologjisë bërthamore prej vitesh.

 

ME TE LEXUARAT