Pas rreshjeve Italia goditet nga stuhitë e fuqishme, përkeqësohet situata përmbytjeve

Bota

Pas rreshjeve Italia goditet nga stuhitë e fuqishme, përkeqësohet

Reshje shiu të shoqëruara me stuhi goditën zonën e Brescias pasditen e së mërkurës. Në një orë e gjysmë u prekën zonat e Caino, Nave, Concesio në Val Trompia dhe rrugët u shndërruan në përrenj balte.

Në Rezzato u shemb edhe argjinatura e kanalit dhe dy makina të parkuara përfunduan në kanal, fatmirësisht pa lëndime.

Në qytet ka pasur ndërprerje të mëdha në qarkullim për shkak të disa nënkalimeve të përmbytura. Disa pemë kanë rënë mbi makinat e parkuara në Brescia.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Edhe midis Castel Mella-s dhe Flero-s pati një stuhi të fortë breshëri. Rrugët e qytetit dhe të shtetit u kthyen në lumenj me ujë dhe baltë, nënkalimet u përmbytën.

 Zjarrfikësit punuan gjatë gjithë pasdites dhe natës me Mbrojtjen Civile duke përdorur pompat e shkarkimit të ujit për të pastruar rrugët dhe për të rivendosur të paktën sistemin rrugor.

Prej disa ditësh, Italia është përfshirë nga moti i keq që kanë shkaktuar mijëra dëme dhe janë evakuuar mijëra familje.

ME TE LEXUARAT