Pas Pelosit, deputetët gjermanë po planifikojnë një vizitë në Tajvan

Bota

Pas Pelosit, deputetët gjermanë po planifikojnë një

Pas vizitës së presidentes së Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara, Nancy Pelosi, në Tajvan, një udhëtim i ngjashëm mesa duket po përgatitet nga parlamentarët gjermanë rreth fundit të tetorit. Sipas informacioneve të transmetuara nga mediat gjermane, me siguri bëhet fjalë për deputetë nga të gjashtë grupet parlamentare të parlamentit gjerman, të cilët marrin pjesë në Komisionin për të Drejtat e Njeriut të Bundestagut.

Në fakt pritet që dy deputetë të vijnë nga socialdemokratët dhe dy nga kristiandemokratët/kristian socialistët, pra dy më të mëdhenjtë K.O. Konkretisht ky udhëtim, i cili sipas informacioneve është i pavarur nga vizita e Pelosit dhe ndikimi i tij ndërkombëtar, është planifikuar prej disa kohësh dhe pritet të kombinohet me vizita në Hong Kong dhe Japoni.

Sipas programit të parë të televizionit publik gjerman, vizita e delegacionit parlamentar gjerman në Tajvan pritet të bëhet në periudhën 22-30 tetor, ndërsa siç raporton agjencia gjermane e lajmeve dpa, kërkohet miratimi paraprak i parlamentit gjerman.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Në të njëjtën kohë, kryetarja e Komisionit të Mbrojtjes në Parlamentin gjerman, Marie Agnes Strack-Zimmerman nga Liberalët, ka dhënë një intervistë për DW. Ndër të tjera, atij iu kërkua të komentojë situatën e tensionuar në Tajvan dhe përshkallëzimin, me të cilin kërcënon Kina. 

“Dua të vizitoj Tajvanin”, tha ajo.

 

 

ME TE LEXUARAT