Pas paralajmërimit të Biden, reagon Lavrov: Rusia nuk dëshiron luftë

Bota

Pas paralajmërimit të Biden, reagon Lavrov: Rusia nuk dëshiron

Ministri i Jashtëm i Rusisë ka thënë se Rusia nuk dëshiron një luftë. Ky reagim i Sergej Lavrov vjen pasi Uashingtoni paralajmëroi se Moska mund të pushtojë Ukrainën muajin e ardhshëm. Lavrov u tha mediave ruse të premten se Kremlini nuk po kërkon konflikt me Kievin, por ritheksoi se Moska nuk do të lejojë që interesat e saj të sigurisë të injorohen.

Të enjten, SHBA dhe NATO iu përgjigjën kërkesave gjithëpërfshirëse të sigurisë të Rusisë që u ngritën në dhjetor pasi Moska ndërtoi trupa pranë kufirit me Ukrainën.

Kryesisht, Rusia dëshiron që NATO të angazhohet për të bllokuar përgjithmonë Ukrainën që të bëhet anëtare e aleancës. Rusia tha se përgjigjet i dhanë pak arsye për optimizëm sepse nuk kishte "përgjigje pozitive për pyetjen kryesore", por mund të shërbente si pikënisje për bisedimet mbi "pyetjet dytësore".

ME TE LEXUARAT