Panik në ajër, pasagjeri hap derën e avionit dhe tenton të hidhet

Bota

Panik në ajër, pasagjeri hap derën e avionit dhe tenton të

Një 33-vjeçar është arrestuar në Korenë e Jugut pasi hapi derën e avionit, ndërkohë që ishte në ajër. Avioni Airbus A321-200, ishte nisur nga ishulli Jeju ditën e premte rreth orës 11:45 me orën lokale.

Gjatë kohës që avioni po ulej në aeroport, një pasagjer hapi derën e urgjencës kur avioni ishte akoma 250 metra nga toka. Sipas medieve lokale, disa pasagjerëve u ra të fiktë, ndërsa disa të tjerë kishin probleme me frymëmarrjen, si pasojë e nivelit të ulët të oksigjenit që shkaktoi hapja e derës.

Dëshmitarët thanë për autoritetet koreane se stjuardesat nuk mundën ta ndalonin sepse avioni ishte duke u ulur. Ata thanë gjithashtu se pasagjeri tentoi të hidhej nga avioni pasi hapi derën.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

“Ishte kaos me njerëzit afër derës që dukej se u ra të fiktë një nga një dhe stjuardesat që thërrisnin mjekët në bord përmes transmetimit”, u shpreh një nga pasagjerët për Yonhap.

Ai shtoi më pas: “Mendova se avioni do shpërthente. Mendova se do të vdisja kështu”. Policia tha se i dyshuari nuk kishte dhënë ndonjë shpjegim deri tani për veprimet e tij dhe nuk u konstatua as në gjendje të dehur.

“Është e vështirë të bësh një bisedë normale me të. Do të hetojmë motivin e krimit dhe do ta ndëshkojmë”, tha një zyrtar i policisë vendase.

ME TE LEXUARAT