OBSH: Vaksinimi i detyrueshëm duhet të jetë zgjidhja e fundit

Bota

OBSH: Vaksinimi i detyrueshëm duhet të jetë zgjidhja e fundit

Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Europën Hans Kluge, ka deklaruar se vaksinimi i detyrueshëm kundër Covid duhet të jetë zgjidhja e fundit.

“Vaksinimi i detyrueshëm është zgjidhja e fundit që çdo qeveri duhet të mendojë dhe diçka e tillë duhet të zbatohet vetëm kur të gjitha alternativat e tjera të jenë ezauruar,” tha Kluge.

Europa është një nga kontinentet më të prekura nga Covid. Shumica e vende kanë rikthyer masat, duke ndaluar edhe udhëtimet me disa vende të Afrikës së Jugut pas përhapjes së Omicron.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Vendet më të prekura janë: Mbretëria e Bashkuar, Rusia, Turqia, Franca dhe Gjermania.abcnews

ME TE LEXUARAT