“Një vello e zezë mbi Tokë”, imazhet satelitore nga Ukraina pasi Rusia goditi rrjetin energjitik

Bota

“Një vello e zezë mbi Tokë”, imazhet satelitore nga

Ukraina po përpiqet të riparojë dëmet në infrastrukturën e saj energjetike, pas bombardimeve të shumta ruse dhe të rikthejë energjinë për miliona ukrainas.

Sistemi energjetik i Ukrainës është në prag të kolapsit dhe miliona njerëz po vuajnë nga ndërprerja e energjisë elektrike gjatë javë të fundit, ndërkohë që ka edhe probleme serioze me ngrohjen me fillimin e dimrit.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky theksoi se strategjia e re e Moskës për të zhytur vendin e tij në errësirë ​​nuk do ta zbehë vendosmërinë e Ukrainës.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

“Është një luftë fuqie, qëndrueshmërie, qëllimi është të shohim se kush është më i fortë”, tha Zelensky në një intervistë me Financial Times.

Siç shihet nga imazhet satelitore të NASA-s, gjatë natës nga hapësira Ukraina mund të shihet si një vello e zezë në Tokë, në krahasim me periudhën e paraluftës. Në Kiev , shtëpia e tre milionë njerëzve, 60% e banorëve janë pa energji elektrike, tha kryebashkiaku Vitali Klitschko.

“Ne e dimë se sulme të tilla raketore mund të ndodhin përsëri. Ne duhet të jemi të gatshëm për çdo zhvillim”, shtoi ai.

Autoritetet e Kievit kanë krijuar qendra, ku banorët mund të karikojnë telefonat e tyre, të ngrohen dhe të pinë një pije të ngrohtë.

ME TE LEXUARAT