Nën kërcënimin e armës, kush është familja që i dogjën apartamentin në Gjermani

Bota

Nën kërcënimin e armës, kush është familja që

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në Gjermani.

Mediat e huaja shkruajnë se një burrë, 33-vjeçar ka sulmuar familjen fqinje turke me një pushkë ajrore dhe më pas i ka vënë flakën apartamentit të tyre.

Autori i dyshuar i ngjarjes, u dërgua para gjykatësit, ndaj të cilit sipas policisë, u lëshua një urdhër arresti.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

“Çifti i plagosur nga incidenti u dërgua në spital për trajtim spitalor, për plagosje serioze. Nuk ishte rrezik për jetën. Foshnja e çiftit nuk ishte lënduar”, thanë hetuesit.

Edhe pse rrjedha e saktë e ngjarjeve dhe motivi ende mbeten të paqarta, incidenti sjell kujtime të sulmit të vrasjes së vitit 1993 në Solingen, gjithashtu në shtetin gjerman North Rhine-Ëestphalia.

 Në atë kohë, pesë persona u vranë në sulmin me zjarrvënie me motive ekstremiste të krahut të djathtë kundër një shtëpie në Solingen të banuar nga familje turke. Të paktën 17 persona pësuan lëndime, disa prej të cilave ishin të përhershme.

 

ME TE LEXUARAT