Në mes të konfliktit gjendet thesar, ja çfarë zbuluan ushtarët ukrainas

Bota

Në mes të konfliktit gjendet thesar, ja çfarë zbuluan

E cuditeshme, por ndodh. Ne mes tekonfliktit forcat ukrainase kane rene ne gjurmet e nje thesari antik.

Ushtarët ukrainas në Odesa kanë bërë një zbulim të rëndësishëm gjatë përpjekjeve të pandërprera për mbrojtjen e territorit të tyre nga pushtimi rus.

Ndërsa hapni një llogore në rrethinat e qytetit port, ushtarët ukrainas ranë në gjurmët e një thesari të vërtetë antik, të përbërë nga amfora mijëra vjeçare dhe objekte të tjera.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Menjëherë ata i dërguan reliktet në Muzeun Arkeologjik të Odesës dhe sipas ekspertëve, objektet i përkasin shekullit të IV-V përpara Krishtit.

Fatmiresisht, thesari ishte i paprekur prej bombardimeve te forcave ruse dhe eshte ne duar te sigurta.

Konflikti ka hyre ne diten e 79-te te luftimeve dhe forcat ruse duket se nuk kane ndermend aspak te zmbrapsen. /GazetaExpress/

 

ME TE LEXUARAT