Moska akuzon Perëndimin për “vjedhje”: Reagim të ashpër për hajdutët e aseteve ruse

Bota

Moska akuzon Perëndimin për “vjedhje”: Reagim të

Rusia paralajmëroi Perëndimin se Moska do të reagojë ashpër nëse SHBA dhe BE marrin qindra miliarda dollarë asete ruse.

Pas pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022, SHBA dhe aleatët e saj kanë ndaluar transaksionet me bankën qendrore të Rusisë dhe ministrinë e financave, duke ngrirë rreth 300 miliardë dollarë asete ruse të mbajtura në Perëndim.

BE-ja nxori të hënën një vendim për ngrirjen e të ardhurave të jashtëzakonshme nga asetet e ngrira të Rusisë, duke i hapur rrugën përdorimit të tyre në të ardhmen për të rindërtuar Ukrainën.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

“Është vjedhje: po uzurponi diçka që nuk ju takon”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova për radion Sputnik.

Zakharova vuri në dukje se përgjigja e Moskës do të jetë jashtëzakonisht e ashpër pasi Moska beson se në thelb po merret me hajdutë.

“Duke qenë se vendi ynë e ka karakterizuar si vjedhje, qëndrimi ynë do të jetë ai (i përshtatshëm) ndaj hajdutëve”, theksoi Zakharova. 

 

ME TE LEXUARAT