Kupola e Hekurt, miliadra dollarë nga SHBA, kush janë tri sistemet mbrojtëse që shpëtuan Izraelin

Bota

Kupola e Hekurt, miliadra dollarë nga SHBA, kush janë tri sistemet

Irani leshoi te shtunen një breshëri pesë-orëshe prej më shumë se 300 dronë dhe raketa drejt Izraelit, nderkohe qe sistemet e mbrojtjes ajrore të vendit dhe një rrjet aleatësh të udhëhequr nga SHBA e shmangën sulmin ajror të paprecedentë mbi masen 90 per qind, sic eshte raportuar deri tani.

Ne 350 drone dhe raketa te leshuara nga Irani, sipas Izraelit kishte rreth 60 ton lende plasese dhe demi qe kjo mase mund te shkaktonte ne lokalcionet ku do binin mjetet e sulmit, vleresohet shkaterrues. Por kjo nuk ndodhi fale "kupoles se hekurt".

Platformat mbrojtese te sofistikuara dhe shumështresore qe i sherbyen Izraelit, u zhvilluan me miliarda fonde të SHBA-së dhe që nga sulmi i Hamasit më 7 tetor, administrata e Biden ka propozuar miliarda të tjera financime ushtarake për Izraelin.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Kupola e Hekurt, miliadra dollarë nga SHBA, kush janë tri sistemet

Ne përgjuam. Ne penguam. Së bashku do të fitojmë”, shkruajti kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu në X pas sulmit.

Kupola e Hekurt
Një nga pikat kryesore të mbrojtjes ajrore izraelite është Iron Dome, i zhvilluar nga firma izraelite Rafael Advanced Defense Systems dhe Israel Aerospace Industries.

I vënë në shërbim për herë të parë në vitin 2011, ai është projektuar për të ndaluar raketat me rreze të shkurtër dhe artilerinë si ato që lëshohen shpesh nga Gaza nga Hamasi dhe Xhihadi Islamik.

Kupola e Hekurt, miliadra dollarë nga SHBA, kush janë tri sistemet

Duke u mbështetur në një sistem radari dhe analize, Iron Dome përcakton nëse një raketë në hyrje te hapsires ajrore izraelite eshte kërcënim dhe e gjuan fale një interceptori vetëm nëse ka një rrezik për një zonë të populluar ose infrastrukturë të rëndësishme.

Zyrtarët izraelitë dhe kompanitë e mbrojtjes kanë thënë se Iron Dome ka një shkallë suksesi prej më shumë se 90 përqind , megjithëse disa analistë të mbrojtjes i vënë në dyshim këto shifra.

David's Sling

Shtresa e mesme e rrjetit të mbrojtjes ajrore të Izraelit, është projektuar për të kapur raketat balistike dhe të lundrimit, si dhe raketat me rreze të mesme dhe të gjatë. Është funksionale që nga viti 2017, citon lajmifundit.al. Zhvilluar nga Rafael Advanced Defense Systems dhe Raytheon, një kontraktor i madh i mbrojtjes amerikane, David's Sling është projektuar për të kundërshtuar raketat dhe raketat e lëshuara në një distancë prej 25 deri në 186 milje.

Arrow 2, Arrow 3

Sistemet Arrow 2 dhe 3 janë projektuar për të kapur raketat jashtë atmosferës së Tokës dhe formojnë nivelin më të lartë të rrjetit të mbrojtjes ajrore të Izraelit.

E përfunduar në vitin 2017, Arrow 3 u testua për herë të parë në luftim vitin e kaluar, duke kapur një raketë të lëshuar nga Houthit të mbështetur nga Irani në Jemen drejt qytetit izraelit Eilat.

E financuar dhe zhvilluar bashkërisht me Shtetet e Bashkuara, ajo nuk përdor eksplozivë si Shigjeta 2, përkundrazi duke u mbështetur vetëm në dëmin që shkaktohet nga vetë përgjimi.

Ndërsa sulmet filluan nga Irani, Iraku, Siria dhe Jemeni, një koalicion i udhëhequr nga SHBA, duke përfshirë Britaninë dhe Francën, ofroi mbështetje thelbësore duke plotesuar ate cka mungonte ne rrjeten mbrojtese mbi qiellin e Izraelit.
Ndër forcat amerikane që morën pjesë ishin skuadrilja e 494-të, me seli në Britani, dhe skuadrilja e 335-të luftarake e bazës ajrore të Forcave Ajrore Seymour Johnson në Karolinën e Veriut.

Dy skuadriljet fluturuan me avione F-15 E Strike Eagles dhe rrëzuan rreth 70 dronë sulmues të drejtuar drejt Izraelit, raportoi The Washington Post .

USS Carney dhe USS Arleigh Burke, shkatërrues të vendosur në Detin Mesdhe lindor, rrëzuan nga katër deri në gjashtë raketa balistike ndërsa trupat amerikane që drejtonin sistemin e mbrojtjes raketore Patriot në Irbil, Irak, rrëzuan një raketë që kishte shkelur hapësirën ajrore të Irakut në vektorin e saj në Izrael, sipas një zyrtari të lartë ushtarak duke folur me gazetarët në kushte anonimiteti sipas rregullave bazë të vendosura nga Shtëpia e Bardhë.

Avionët e Forcave Ajrore Mbretërore Britanike rrëzuan "një numër dronësh sulmues iranianë", tha kryeministri Rishi Sunak .

Jordania, e cila ka kritikuar luftën e Izraelit në Gaza, rrëzoi dronet dhe raetat që kaluan në hapësirën e saj ajrore për t'i parandaluar ata "të rrezikonin sigurinë e qytetarëve tanë dhe zonat e banuara dhe të populluara", sic tha qeveria vendase. /lajmifundit.al, marre nga the washington post

ME TE LEXUARAT